הבלוג

רוגע ויציבות: 8 תרגילי מיינדפולנס לילדים בזמנים של חרדה

פורסם בתאריך: 28.03.24

תרגילי מיינדפולנס הם כלי מצוין ומועיל מאוד בויסות תחושות של פחד וחרדה.

הנה 8 תרגילי מיינדפולנס המתאימים לילדים: 

 • חברים לנשימה
  תנו לילדכם לשכב עם פרווה או צעצוע רך על הבטן. הנחו אותם לנשום נשימות איטיות ועמוקות, תוך התבוננות כיצד חברם קם ויורד בכל נשימה. זה עוזר להם להתמקד בנשימה שלהם ויוצר אפקט מרגיע.
 • נשימת בלון
  הנחו את ילדכם לשבת בנוחות בעיניים עצומות. בקשו מהם לדמיין שהבטן שלהם היא בלון. כשהם שואפים לאט דרך האף, בקש מהם לדמיין את הבלון מתרחב. ואז, כשהם נושפים דרך הפה, הם צריכים לדמיין את הבלון מתרוקן. תרגיל זה מעודד נשימות עמוקות ומרגיעות.
 • ספירת נשימות:
  בקשו מהילדים שלכם למצוא מקום שקט לשבת או לשכב בו, לעצום את עיניהם ולקחת נשימה עמוקה פנימה. בזמן שהם נושפים, עודדו אותם לספור בשקט "אחד". ואז, עם הנשימה הבאה, הם סופרים "שניים", וכן הלאה, עד עשר. אם דעתם נודדת, הם צריכים להתחיל את הספירה מחדש. זה עוזר לשפר את המיקוד והמודעות.
 • תרגיל חמשת חושים
  תרגיל זה מעודד מודעות לסביבה. בקשו מילדכם לשבת בשקט ולזהות חמישה דברים שהם יכולים לראות, ארבעה דברים שהם יכולים לגעת, שלושה דברים שהם יכולים לשמוע, שני דברים שהם יכולים להריח, ודבר אחד שהם יכולים לטעום. זה מסיט את המיקוד שלהם מהחרדה לרגע הנוכחי.
 • צביעה מודעת
  ספקו חוברות צביעה ועפרונות צבעוניים. עודדו את ילדכם לצבוע בתשומת לב, תוך שימת לב לצבעים, למשיכות ולתחושה של העיפרון על הנייר. פעילות יצירתית זו יכולה להיות מרגיעה ומדיטטיבית.
 • סריקת גוף
  בישיבה נוחה, הנח את ילדך לעצום עיניים ולהסב את תשומת הלב לחלקים שונים בגופו, החל מהבהונות ועד לראש. עודדו אותם להבחין בכל מתח או אי נוחות ולנשום לתוך אותם אזורים, כדי לאפשר להם להשתחרר.
 • סיפור מודע
  השתמשו בדמיון של ילדכם כדי ליצור סיפור מרגיע. בקשו מהם לעצום עיניים ולדמות מקום שליו, כמו חוף או יער. הנחו אותם במסע הנפשי הזה, תוך תיאור הסביבה, הקולות והתחושות. תרגיל זה עוזר להם לברוח ממחשבות חרדה אל מרחב נפשי מרגיע.
 • תצפית בטבע
  קחו את ילדכם לטיול בטבע, בין אם בפארק, בגינה או אפילו בחצר האחורית שלכם. עודדו אותם להתבונן בעולם הטבעי שסביבם בכל חושיהם. מה הם רואים, שומעים, מריחים ומרגישים? תרגיל זה מטפח חיבור עם הרגע הנוכחי ויופי הטבע.

עודדו תרגול קבוע, שכן העקביות מסייעת לוויסות יעיל של תחושות החרדה והלחץ וזכרו כי תרגול כזה הינו מיומנות שלוקח זמן לפתח.

היו סבלניים והצטרפו לתרגילים אלה עם ילדכם כדי להפוך אותם לחוויה מהנה ומקשרת.

רונית גויכמן

מאמנת אישית מוסמכת מכון
אדלר, בוגרת התמחות
באימון אישי וליווי הורים
לילדי קש"ר בשיטתECC
ובוגרת תכנית התמחות
באימון אישי ומשפחתי
לבעלי הפרעות קשב
AD(H)D אוניברסיטת
.בר-אילן

לקבלת תוכן נוסף,
הצטרפו לניוזלטר

לשיתוף הכתבה

השארת תגובה

כתבות נוספות שיכולות לעניין אתכם

דילוג לתוכן